RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SL-84-QSCHP-5 hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SL-84-QSCHP-5 84 Inch Hot and Cold Serving Counter with 5 Wells
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SL-84-QSCHP-5 |
| Manufacturer Part # | SL-84-QSCHP-5 |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Working Height | 36" |
| Base Finish | Specify |
| Overall Width (side - side) | 79" - 84" |
| Height | 36" |
| Width | 84.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 1125 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SL-84-QSCHP-5, QuickSwitch™ Hot/Cold/Freeze Serving Counter, 84-3/8"W x 30"D x 36"H, stainless steel top, (5) 12" x 20" stainless steel wells, individual digital controls, on/off rocker switch (hot/cold/freeze modes), enclosed base, manifold drain, (6) 5" locking swivel casters, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.