RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cold food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SIM-TA-60 cold food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SIM-TA-60 60 Inch Cold Food Counter Refrigerated Stainless Steel with Open Storage - 4 Well
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SIM-TA-60 |
| Manufacturer Part # | SIM-TA-60 |
| Mobile or Stationary | Mobile |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Cooling Type | Refrigerated |
| Base Construction | Specify |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Working Height | 36" |
| Height | 36" |
| Width | 60.27" |
| Depth | 30" |
| Weight | 580 lbs |
| 5-15P | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SIM-TA-60, Simplicity Series Cold Food Counter, Powered by TempestAir, (4) well, 60-3/8"L x30"W x36"D, 14 gauge welded stainless steel top, choice of Fiberglass / Laminate / Stainless Steel, Each well accomodates full size 6" deep pans or fracationaly size pans (pans not included), Counter comes fully asssembled including, Patented Flush Food Pans, Open Storage Base, Cam Operated Line-up Locks, 5" plate mounted casters, open storage, NEMA 5-15P cord & plug, 115v/60Hz/1-ph, 15amp, NSF7, UL, cUL
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
