RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries utility serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SIM-ST-28 utility serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SIM-ST-28 28-3/8 Inch Solid Top Counter Stainless Steel with Open Storage
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SIM-ST-28 |
| Manufacturer Part # | SIM-ST-28 |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Type | Solid Top Unit |
| Base Construction | Specify Base |
| Working Height | 36" Working Height |
| Design | Mobile Modular, Enclosed Base |
| Overall Width (side - side) | 25" - 30" Wide (side - Side) |
| Height | 36" |
| Width | 28.37" |
| Depth | 30" |
| Weight | 205 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SIM-ST-28, Simplicity Series Solid Top Counter, 28-3/8"L x30"D x36"H, 14 gauge welded stainless steel top, specify exterior bodies, Fiberglass / Laminate / Stainless Steel, Counter comes fully asssembled including, Open Storage Base, Cam Operated Line-up Locks, 5" plate mounted casters, NSF, UL, cUL
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
