RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SIM-QSP-2-36 hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SIM-QSP-2-36 36 Inch Serving Counter Electric Stainless Steel with QuickSwitch
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SIM-QSP-2-36 |
| Manufacturer Part # | SIM-QSP-2-36 |
| Working Height | 36" |
| Top Construction | Specify |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Base Finish | Specify |
| Overall Width (side - side) | 31" - 36" |
| Height | 36" |
| Width | 36.37" |
| Depth | 30" |
| Weight | 455 lbs |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SIM-QSP-2-36, Simplicity Series HOT/COLD/FREEZE Serving Counter, Powered by QuickSwitch™, (2) well, 36-3/8"L x30"W x36"D, 14 gauge welded stainless steel top, specify exterior bodies, Fiberglass / Laminate / Stainless Steel, independent well in all Hot/cold/freeze mode side by side, Counter comes fully assembled including, Cam Operated Line-up Locks, 5" plate mounted casters, Enclosed base, 120v/60Hz/1-ph, 208v/60Hz/1-ph, 240v/60Hz/1-ph, NSF7, UL, cUL
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
