RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SIM-HTG-50 hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SIM-HTG-50 50-3/8 Inch Glass Hot Top Counter Stainless Steel
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SIM-HTG-50 |
| Manufacturer Part # | SIM-HTG-50 |
| Working Height | 36" |
| Base Finish | Specify |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Top Construction | Specify |
| Overall Width (side - side) | 25" - 30" |
| Height | 36" |
| Width | 50.27" |
| Depth | 30" |
| Weight | 400 lbs |
| 5-15P | Yes |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SIM-HTG-50, Simplicity Series Glass Hot Top Counter, 50-3/8"L x30"W x36"D, 14 gauge welded stainless steel top, choice of exterior bodies, Fiberglass / Laminate / Stainless Steel, Single-tier ceramic glass shelves with digital controls, speckled glass, Counter comes fully asssembled including, Cam Operated Line-up Locks, 5" plate mounted casters, Enclosed base, NEMA 5-15P cord & plug, 115v/60Hz/1-ph, 15amp, NSF, UL, cUL
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
