RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cash register stands.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SIM-CSE-28 cash register stands
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SIM-CSE-28 28-3/8 Inch Cashier Station with Stainless Steel Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SIM-CSE-28 |
| Manufacturer Part # | SIM-CSE-28 |
| Width (side - side) | 25" - 30" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Height | 36" |
| Width | 28.37" |
| Depth | 30" |
| Weight | 205 lbs |
| 5-15P | Yes |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SIM-CSE-28, Simplicity Series Cashier Station, 28-3/8"L x30"W x36"D, 14 gauge welded stainless steel top, choice of exterior bodies, Fiberglass / Laminate / Stainless Steel, Counter comes fully asssembled including, Tubular footrest, Cam Operated Line-up Locks, 5" plate mounted casters, convenience outlet, blank J-box for Data lines, locking cashier drawer, NEMA 5-15P cord & plug, 115v/60Hz/1-ph, 15amp, NSF, UL, cUL
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
