FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries multi-product heated display merchandisers.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries HM-48 multi-product heated display merchandisers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries HM-48 48 Inch Heated Pass-thru Merchandiser Counter-top Aluminum with Adjustable Dividers
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | HM-48 |
| Manufacturer Part # | HM-48 |
| Shelf Type | Slanted |
| Shelf Construction | Aluminum |
| Shelves | 2 |
| Width (side - side) | 40" - 49" |
| Construction | Aluminum & Stainless Steel |
| Controls | Infinite Controls |
| Height | 34.75" |
| Width | 48" |
| Depth | 29" |
| Weight | 300 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, HM-48, Heated Pass-thru Merchandiser, counter-top, self-serve, 48"W x 29"D x 34-3/4"H, (2) slanted shelves with adjustable dividers, (2) infrared heat strips per shelf, individual infinite controls located on rear for each heat strip, lighted shelves, lighted graphics signage, label display area, stainless steel interior with hard coated aluminum shelves, non-skid & non-marking feet, cULus, NSF
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
