RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries heated shelf food warmers.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries GHT-42 heated shelf food warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries GHT-42 43 Inch Drop-In Heated Shelf Solid State Black Glass Finish
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | GHT-42 |
| Manufacturer Part # | GHT-42 |
| Heated Shelf Construction | Stainless Steel |
| Controls | Solid State Controls |
| Shelf Width (side - side) OA | 43" - 60" |
| Type | Built-in |
| Width | 43.63" |
| Depth | 23.6" |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, GHT-42, Drop-In Glass Heated Shelf, 924 sq. in, solid state digital controls, 100-225°F temperature range, speckled stone, black glass finish, 900 watts, 120v/60/1-ph, 7.5 amps, Nema 5-15P, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
