RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cold food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries ELC-63-CF-L cold food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries ELC-63-CF-L 63 Inch Serving Counter Cold Food Stainless Steel Top with Sliding Doors, Baskets
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | ELC-63-CF-L |
| Manufacturer Part # | ELC-63-CF-L |
| Base Design | Fully Enclosed |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Base Finish | Laminate |
| Overall Width (side - side) | 61" - 66" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Mobile or Stationary | Mobile |
| Working Height | 34" |
| Height | 34" |
| Width | 63" |
| Depth | 31" |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, ELC-63-CF-L, ExpressLine Cold Food Counter, 63"W x 31"D x 34"H, 14 gauge stainless steel top, solid sliding doors, removable lids, (AA) line-up locks, 63" 18 gauge stainless steel uni-body construction with laminate plastic applied to 63" stainless steel body, (24) wire baskets (2-1/4" deep), 5" locking casters (Please Note: Expressline refrigerated section without basket self-elevating mechanism mechanism)