RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries refrigerated drop-in cold food well units.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries DI-TA-20-02 refrigerated drop-in cold food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries DI-TA-20-02 32 Inch Drop-In Refrigerated Cold Food Well with Insulation
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | DI-TA-20-02 |
| Manufacturer Part # | DI-TA-20-02 |
| Width (side - side) | 31 - 36 Inches |
| Insulation | Insulated |
| Finish | Stainless Steel & Galvanized Steel |
| Style | Self-contained Refrigeration |
| Pan Qty | 2-pan |
| Layout | Deep |
| Height | 25.75" |
| Width | 32.25" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 245 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, DI-TA-20-02, TempestAir™ Cold Food Well, drop-in, refrigerated, 32-1/4"W x 26-3/4"D x 25-3/4"H overall, accommodates (2) pans, fully insulated, full sealing gasket, 14ga stainless steel top & interior liner, galvanized exterior housing, 1/3 HP, cUL, UL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
