RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric drop-in hot and cold food well units.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries DI-QSP-DW-20-01 electric drop-in hot and cold food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries DI-QSP-DW-20-01 17-1/4 Inch Drop-In Hot Cold Freeze Food Well Stainless Steel
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | DI-QSP-DW-20-01 |
| Manufacturer Part # | DI-QSP-DW-20-01 |
| Controls | Individual Controls |
| Pan Qty | 1-pan |
| Cooling Style | Mechanically Cooled |
| Finish | Stainless Steel Top & Well, Galvanized Exterior |
| Type | Hot/cold/frozen |
| Height | 21.64" |
| Width | 17.25" |
| Depth | 26.8" |
| Weight | 200 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, DI-QSP-DW-20-01, QuickSwitch™ Hot/Cold/Freeze Food Well, drop-in, 17-1/4"W x 26-3/4"D x 21-16/25"H, 14ga stainless steel top, accommodates (1) 12" x 20" pan size, wired remote solid state digital control for hot or cold operation, drain, stainless steel top & wells, galvanized exterior, cUL, UL, UL EPH Classified (ANSI/NSF 4, ANSI/NSF 7)
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
