RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries refrigerated drop-in cold food well units.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries DI-2012TA refrigerated drop-in cold food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries DI-2012TA 19 Inch Cold Food Well Drop-in Refrigerated Stainless Steel with Adapter Bar
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | DI-2012TA |
| Manufacturer Part # | DI-2012TA |
| Layout | Deep |
| Style | Self-contained Refrigeration |
| Insulation | Insulated |
| Pan Qty | 1-pan |
| Pan Size | Full-size (12" X 20") |
| Finish | Stainless Steel & Galvanized Steel |
| Width (side - side) | 19 - 24 Inches |
| Height | 25.75" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 26.75" |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, DI-2012TA, TempestAir™ Cold Food Well, drop-in, refrigerated, 19-1/2"W x 26-3/4"D x 25-3/4"H overall, accommodates (1) full-size pan up to 6" deep, fully insulated, full sealing gasket, 14ga stainless steel top & interior liner, galvanized exterior housing, (1) adapter bar included, 1/3 HP, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
