RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries refrigerated drop-in cold food well units.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries DI-20129TA refrigerated drop-in cold food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries DI-20129TA 135-3/4 Inch Cold Food Well Drop-in Refrigerated
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | DI-20129TA |
| Manufacturer Part # | DI-20129TA |
| Layout | Deep |
| Pan Qty | 10-pan |
| Insulation | Insulated |
| Style | Self-contained Refrigeration |
| Width (side - side) | 121 Inches (and Up) |
| Finish | Stainless Steel & Galvanized Steel |
| Height | 25.75" |
| Width | 135.75" |
| Depth | 26.75" |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, DI-20129TA, TempestAir™ Cold Food Well, drop-in, refrigerated, 135-3/4"W x 26-3/4"D x 28-3/4"H overall, accommodates (10) pans, fully insulated, full sealing gasket, 14ga stainless steel top & interior liner, galvanized exterior housing, 1/2 HP, cUL, UL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
