RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CPT-93-RA hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CPT-93-RA 96 Inch Stainless Steel Hot and Cold Serving Counter
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CPT-93-RA |
| Manufacturer Part # | CPT-93-RA |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Working Height | 36" |
| Base Finish | Specify |
| Design | Open Rear With Bottom Shelf |
| Overall Width (side - side) | 91" - 96" |
| Height | 36" |
| Width | 96.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 750 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CPT-93-RA, SpecLine TempestAir Hot/Cold Serving Counter, 96-3/8"W x 30"D x 36"H, (3) 12" x 20" hot well with digital controls, cold well accommodates (3) 12" x 20" pans, 14ga stainless steel top, specify base, rear storage openings, 5" casters all with brakes, 1/3 HP, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
