RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CPT-51-RA hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CPT-51-RA 50 Inch Hot and Cold Serving Counter with Stainless Steel Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CPT-51-RA |
| Manufacturer Part # | CPT-51-RA |
| Overall Width (side - side) | 49" - 54" |
| Base Finish | Specify |
| Working Height | 36" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Design | Open Rear With Bottom Shelf |
| Height | 36" |
| Width | 50.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 450 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CPT-51-RA, SpecLine TempestAir Hot/Cold Serving Counter, 50-3/8"W x 30"D x 36"H, (1) 12" x 20" hot well with digital controls, cold well accommodates (1) 12" x 20" pan, 14ga stainless steel top, specify base, 15"W no storage opening, 5" casters all with brakes, 1/3 HP, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
