RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CP-TW-D/DW-20-02-36 hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CP-TW-D/DW-20-02-36 36 Inch Hot Food Serving Counter with 2 Wells
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CP-TW-D/DW-20-02-36 |
| Manufacturer Part # | CP-TW-D/DW-20-02-36 |
| Overall Width (side - side) | 31" - 36" |
| Base Finish | Specify |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Width | 36.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 400 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CP-TW-D/DW-20-02-36, SpecLine Hot Food Serving Counter, 36-3/8"W x 30"D x 36"H, (2) 12" x 20" hot wells, wet & dry operation, individual digital controls, 14ga stainless steel top, specify base, rear storage opening, (4) 5" locking swivel casters, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.