RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CP-TA-20-06-96 hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CP-TA-20-06-96 96 Inch Cold Serving Counter Stainless Steel with cold well
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CP-TA-20-06-96 |
| Manufacturer Part # | CP-TA-20-06-96 |
| Overall Width (side - side) | 91" - 96" |
| Base Finish | Specify |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Width | 96.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 750 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CP-TA-20-06-96, SpecLine TempestAir Cold Serving Counter, 96-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel top with (1) 77"W x 20"D x 9" deep stainless steel cold well, accommodates (6) full size 6" deep food pans, forced air refrigeration with (3) fans, specify base, rear storage openings, 5" casters all with brakes, 1/2 HP, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.