RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries utility serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CP-ST-50 utility serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CP-ST-50 50-3/8 Inch Solid Utility Food Table Stainless Steel with Casters
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CP-ST-50 |
| Manufacturer Part # | CP-ST-50 |
| Base Construction | Specify Base |
| Working Height | 36" Working Height |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Design | Mobile Modular, Enclosed Base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" Wide (side - Side) |
| Type | Solid Top Unit |
| Height | 36" |
| Width | 60.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 260 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CP-ST-50, SpecLine Solid Utility Food Table, 14ga stainless steel top, 50-3/8"W x 30"D x 36"H, specify base, (1) rear storage opening, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.