RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries flatware and tray carts.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CP-RTS-28 flatware and tray carts
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CP-RTS-28 28.375 Inch Step Down Tray Stand Stainless Steel Enclosed Base With 5 Inch Casters
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CP-RTS-28 |
| Manufacturer Part # | CP-RTS-28 |
| Height | 30 - 39" |
| Dispenser | Rectangular |
| Style | Enclosed |
| Height | 36" |
| Width | 28.37" |
| Depth | 30" |
| Weight | 205 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CP-RTS-28, SpecLine Tray Stand, step down 14ga stainless steel top, 28.375"W x 30"D x 36"H, enclosed base, specify base finish, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.