RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CP-IC-20-04-66 hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CP-IC-20-04-66 66 Inch Ice Cooled Serving Counter Stainless Steel
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CP-IC-20-04-66 |
| Manufacturer Part # | CP-IC-20-04-66 |
| Overall Width (side - side) | 61" - 66" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Base Finish | Specify |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Height | 36" |
| Width | 66.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 500 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CP-IC-20-04-66, SpecLine Ice Cooled Serving Counter, 66-3/8"W x 30"D x 36"H, accommodates (4) 12" x 20" pans, 14ga stainless steel top with 51"W x 6" deep fully insulated pan, specify base, rear storage opening, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.