RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric hot food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries CP-HTS-22-28 electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries CP-HTS-22-28 28-3/8 Inch Electric Hot Top Table with Stainless Steel
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | CP-HTS-22-28 |
| Manufacturer Part # | CP-HTS-22-28 |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Overall Width (side - side) | 25" - 30" |
| Type | Mobile |
| Design | Enclosed Base |
| Base Finish | Specify |
| Working Height | 36" |
| Height | 36" |
| Width | 28.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 150 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, CP-HTS-22-28, SpecLine Hot Top Table, electric, 28-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel flat top with 22" of top surface heated at 120°F, infinite controlled, specify base finish, 5" casters all with brakes, Rear storage opening, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.