RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric hot food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 84-EFS5-CPA electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 84-EFS5-CPA 84 Inch Electric Hot Food Serving Counter with 5 Wells
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 84-EFS5-CPA |
| Manufacturer Part # | 84-EFS5-CPA |
| Overall Width (side - side) | 79" - 84" |
| Design | Open Storage Base |
| Well Type | Open Well |
| Type | Mobile |
| Base Finish | Specify |
| Working Height | 36" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Width | 84.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 700 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 84-EFS5-CPA, SpecLine Hot Food Serving Counter, 84-3/8"W x 30"D x 36"H, (5) 12" x 20" hot wells, wet & dry operation, individual digital controls, 14ga stainless steel top, specify base, rear storage openings, (6) 5" locking swivel casters, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
