RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric hot food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 74-CPS electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 74-CPS 74-3/8 Inch Serving Counter Electric Hot Food Stainless Steel with Infinity Control
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 74-CPS |
| Manufacturer Part # | 74-CPS |
| Base Finish | Specify |
| Type | Mobile |
| Working Height | 36" |
| Overall Width (side - side) | 73" - 78" |
| Design | Open Storage Base |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Width | 74.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 275 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 74-CPS, SpecLine Hot Top Table, 74-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel flat top with 68" of top surface heated at 120°F, infinite controlled, specify base, rear storage openings, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
