RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries frost top serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 66-CFT frost top serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 66-CFT 66-3/8 Inch Frost Top Serving Counter with Stainless Steel Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 66-CFT |
| Manufacturer Part # | 66-CFT |
| Overall Width (side - side) | 61" - 66" |
| Base Finish | Specify |
| Working Height | 36" |
| Type | Mobile Modular |
| Design | Open Cabinet |
| Height | 36" |
| Width | 66.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 600 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 66-CFT, SpecLine Frost Top Serving Counter, 66-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel top with (1) 62"W x 25 1/8"D x 5/8" deep stainless steel frost top with removable grate, specify base, rear storage opening, self-contained refrigeration, 5" casters all with brakes, 1/4 HP, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
