RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cash register stands.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 60-CSS cash register stands
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 60-CSS 60-3/8 Inch Stainless Steel Cash Register Stand with Storage
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 60-CSS |
| Manufacturer Part # | 60-CSS |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Width (side - side) | 55" - 60" |
| Height | 36" |
| Width | 60.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 345 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 60-CSS, SpecLine Cashier Station, single side station, 60-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel top, specify base with storage area, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
