RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries hot and cold serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 50-QSGT-42-2T hot and cold serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 50-QSGT-42-2T 50 Inch 2 Tier Serving Counter Stainless Steel with Digital Controls
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 50-QSGT-42-2T |
| Manufacturer Part # | 50-QSGT-42-2T |
| Working Height | 36" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Overall Width (side - side) | 49" - 54" |
| Base Finish | Specify |
| Height | 65.5" |
| Width | 50" |
| Depth | 30" |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 50-QSGT-42-2T, QuickSwitch™ Hot/Cold Serving Counter, 50"W x 30"D x 65-1/2"H, 14ga stainless steel top, 2-tier ceramic glass shelves with independent digital controls, speckled glass, on/off rocker switch (hot/cold modes), enclosed base, (4) 5" locking swivel casters, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
