RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cold food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 36-CFMX cold food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 36-CFMX 36-3/8 Inch Refrigerated Cold Food Counter with Stainless Steel Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 36-CFMX |
| Manufacturer Part # | 36-CFMX |
| Base Finish | Specify |
| Cooling Type | Refrigerated |
| Overall Width (side - side) | 31" - 36" |
| Mobile or Stationary | Mobile |
| Base Construction | Specify |
| Working Height | 36" |
| Base Design | Fully Enclosed |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Height | 36" |
| Width | 36.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 400 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 36-CFMX, SpecLine Refrigerated Cold Food Counter, 36-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel top, (1) 26-1/4"W x 21-1/4"D x 9" deep stainless steel cold well, accommodates (2) full size 6" deep food pans, pan drain, specify base, self-contained refrigeration, 5" casters all with brakes, 1/3 HP, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
