RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cabinet style trash receptacles.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial janitorial supplies and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 28-TR1-L cabinet style trash receptacles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 28-TR1-L 28 Inch Round Drop Top Trash Receptacle with Bin and Dolly
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 28-TR1-L |
| Manufacturer Part # | 28-TR1-L |
| Color | Specify |
| Construction | Plastic Laminate |
| Style | Drop Top / Drop Hole |
| Height | 40" |
| Width | 28" |
| Depth | 30" |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 28-TR1-L, SpecLine Trash Receptacle, 28"W x 30"D x 40"H, round drop top, (1) 40 gallon capacity, includes bin & dolly, (1) hinged door, stainless steel base & toe kick, laminate covered plywood construction, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
