RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric hot food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries 144-CPS electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries 144-CPS 144 Inch Electric Serving Counter Stainless Steel Hot Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | 144-CPS |
| Manufacturer Part # | 144-CPS |
| Design | Open Storage Base |
| Type | Mobile |
| Base Finish | Specify |
| Working Height | 36" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Overall Width (side - side) | 139" - 144" |
| Height | 36" |
| Width | 144.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 400 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, 144-CPS, SpecLine Hot Top Table, electric, 14ga stainless steel top with 144-3/8"W x 30"D x 36"H, stainless steel flat top with 90" of top surface heated at 120°F, infinite controlled, specify base finish, rear storage openings, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.