Delivery to:
This item cannot be returned.
RestaurantSupply.com is your trusted source for Libbey 1 - 2 qt plastic bowls.
- Authorized Libbey dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Libbey APS 85416 1 - 2 qt plastic bowls
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Libbey APS 85416 Nero Bowl 50.7 Oz. 7-5/8"W X 7-5/8"D X 3-1/8"
| Manufacturer | Libbey |
|---|---|
| Model Number | APS 85416 |
| Manufacturer Part # | APS 85416 |
| Plastic Type | Melamine |
| Long Side / Diameter | 8" - 9" |
| Color | Beige |
| Shape | Square |
| Capacity (approximate) | 1 Quart (32 - 63 Oz) |
| Height | 3.13" |
| Width | 7.63" |
| Depth | 7.63" |
| Weight | 7.3 lbs |
| UPC | 4004133269750 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Libbey, APS 85416, Nero Bowl, 50.7 oz., 7-5/8"W x 7-5/8"D x 3-1/8", square, stackable, scratch & shock proof, acid resistant, dishwasher safe, melamine, oatmeal, ribbed texture & soft matte finish, APS Germany (6 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.
