Delivery to:
This item cannot be returned.
RestaurantSupply.com is your trusted source for Libbey china saucers.
- Authorized Libbey dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Libbey 803692241000401 china saucers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Libbey 803692241000401 Saucer 5-3/4” Dia. X 7/8”H Round
| Manufacturer | Libbey |
|---|---|
| Model Number | 803692241000401 |
| Manufacturer Part # | 803692241000401 |
| Shape | Round |
| Construction | China (unspecified) |
| Size | 5.5" To 5.99" |
| Height | 0.88" |
| Width | 5.75" |
| Depth | 5.75" |
| Weight | 2.75 lbs |
| UPC | 4029793466158 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Libbey, 803692241000401, Saucer, 5-3/4” dia. x 7/8”H, round, dishwasher safe, microwave safe, oven safe, vitrified china, Jade, Soulmate (6 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Microwave Safe
Designed to withstand microwave heat, this item can be safely used in microwave ovens for heating or cooking.
Oven Safe
This product is safe for use in ovens and can withstand high cooking temperatures without damage.
