Delivery to:
This item cannot be returned.
RestaurantSupply.com is your trusted source for Libbey china plates.
- Authorized Libbey dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Libbey 802122441000201 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Libbey 802122441000201 Plate 9-1/2” Dia. X 1"H Round
| Manufacturer | Libbey |
|---|---|
| Model Number | 802122441000201 |
| Manufacturer Part # | 802122441000201 |
| Size | 9.500" = 9-1/2" |
| Rim Style | Coupe Rim |
| Shape | Round |
| Material | China (unspecified) |
| Height | 1" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 9.5" |
| Weight | 8.72 lbs |
| UPC | 4029793465434 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Libbey, 802122441000201, Plate, 9-1/2” dia. x 1"H, round, coupe, dishwasher safe, microwave safe, oven safe, vitrified china, Sky, Pine (6 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Microwave Safe
Designed to withstand microwave heat, this item can be safely used in microwave ovens for heating or cooking.
Oven Safe
This product is safe for use in ovens and can withstand high cooking temperatures without damage.
