FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Lang convection ovens.
- Authorized Lang dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lang 2U-30200-17 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lang 2U-30200-17 Motor 10 Inch 1/3 Hp Blower Motor for Convection Oven
| Manufacturer | Lang |
|---|---|
| Model Number | 2U-30200-17 |
| Manufacturer Part # | 2U-30200-17 |
| Height | 10" |
| Width | 10" |
| Depth | 16" |
| Weight | 21.11 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Lang 2U-30200-17 Blower Motor 2 Speed 208/240v 60/50hz 1725/1125rpm 1/3, Hp 1 Phase Frame M48z, Shaft 1/2" X 4" With One Flat Side, Star Lang Convection Oven Ecco-ap Ecco-c Ecco-pp, Ecco-pt Ecco-sii Ecco-t Ecod Ecod-s Ecof Ecof-ap, Ecof-s Ecoh-2/4cecn Ecoh-ap Ecoh-c2/3vcn Ecoh-c2/4vcn, Ecoh-c208cnf Ecoh-c208vcn Ecoh-c240vcn Ecoh-pp Ecoh-pt, Ehs-ap Ehs-pp Ehs-pt R30c-ap Rcoh-ap Rcoh-pt, Rcohap-208v Rcohrap208k, Blower Wheel # 26-2931 10-3/4" For Ecco, Blower Wheel # 26-3467 8-1/2" For Ehs Ecoh Rcoh
