RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox gas combi ovens.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox SAGV171R gas combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox SAGV171R Sapiens Reloaded Combi Oven Gas Double-stacked
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | SAGV171R |
| Manufacturer Part # | SAGV171R |
| Steam Type | Boilerless |
| Type | Double Stacked |
| Control Type | Programmable Controls |
| Height | 75.7" |
| Width | 36.6" |
| Depth | 38" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX5 | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, SAGV171R, Sapiens Reloaded Combi Oven, gas, double-stacked, direct steam, (7) 12" x 20" full size hotel pan capacity (top oven) & (10) 12" x 20" full size hotel pan capacity (bottom oven), manual electronic controls with LED & LCD displays, pre-loaded with 95 cooking programs with the ability to store up to 99 additional programs, safety thermostat, four-point core temperature probe, (6) speed auto-reversible fan, USB port, de-scaling system, built-in retractable hand shower with tap, stainless steel construction, 102,316 BTU, 1.5kW, 120v/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation, IPX5, USPH approved
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
IPX5
This product is IPX5 rated, making it resistant to low-pressure water jets from all directions.