RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox gas combi ovens.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox SAGB071R gas combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox SAGB071R Sapiens Reloaded Combi Oven Gas Boiler
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | SAGB071R |
| Manufacturer Part # | SAGB071R |
| Type | Large Model Requires Stand |
| Control Type | Programmable Controls |
| Steam Type | Boiler |
| Height | 32.3" |
| Width | 34.5" |
| Depth | 32.5" |
| Weight | 386.75 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX5 | Yes |
| WRAS | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, SAGB071R, Sapiens Reloaded Combi Oven, gas, boiler, (7) 12" x 20" full size hotel pan capacity, manual electronic controls with LED & LCD displays, pre-loaded with 95 cooking programs with the ability to store up to 99 additional programs, safety thermostat, four-point core temperature probe, (6) speed auto-reversible fan, USB port, de-scaling system, built-in retractable hand shower with tap, stainless steel construction, 0.5kW, 120v/60/1-ph, 51,158 BTU, CE, cETLus, ETL-Sanitation, IPX5, EMC, DVGW, EAC, KGS, WRAS, LR, USPH approved
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
WRAS
Approved by the UK’s Water Regulations Advisory Scheme (WRAS), this item is safe for use with potable water and complies with water safety standards.
IPX5
This product is IPX5 rated, making it resistant to low-pressure water jets from all directions.