RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox combination rapid cook ovens.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox ORAC2 combination rapid cook ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox ORAC2 Oracle High Speed Oven Countertop Combination Impinged
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | ORAC2 |
| Manufacturer Part # | ORAC2 |
| Control Type | Touchscreen |
| Type | Microwave, Impinged & Convection |
| Height | 22.71" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 167.55 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, ORAC2, Oracle High Speed Oven, countertop, combination impinged, convection, & microwave, .61 cubic feet capacity, 7" touch screen with configurable display, automatic pre-heating, 3K impingement, 200°F to 520°F convection with adjustable fan speed, 1 kW microwave, USB port, stainless steel exterior, non-stick oven lining, smooth cooking plate, 208/240v/60/1-ph, 28.6 amps, 6.2/7.2kW, cord, NEMA 6-30P, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.