RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox electric hold and cold multi-function cabinets.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox NEOG122 electric hold and cold multi-function cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox NEOG122 Neo Multi-Function Blast Chilling/Shock Freezing/Thawing/Retarding/Slow Cooking
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | NEOG122 |
| Manufacturer Part # | NEOG122 |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 77" |
| Width | 45.7" |
| Depth | 43.7" |
| Weight | 727.5 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, NEOG122, Neo Multi-Function Blast Chilling/Shock Freezing/Thawing/Retarding/Slow Cooking, electric, (12) 2/1 GN capacity, side runners, heated core probe, 7" touch screen display, 159 lbs. blast chilling/106 lbs. shock freezing capacity, indirect blowing fans, semi-hermitic compressor, copper-aluminum evaporator, automatic defrosting cycles, R404A refrigerant, USB connection, stainless steel construction, 13.8 amps, 6.0kW, 208v/60/3-ph