RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox electric hold and cold multi-function cabinets.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox NEOG081 electric hold and cold multi-function cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox NEOG081 Neo Multi-Function Blast Chilling/Shock Freezing/Thawing/Retarding/Slow Cooking
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | NEOG081 |
| Manufacturer Part # | NEOG081 |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 58.1" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 34.7" |
| Weight | 324 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, NEOG081, Neo Multi-Function Blast Chilling/Shock Freezing/Thawing/Retarding/Slow Cooking, electric, (9) 1/1 GN capacity, side runners, heated core probe, 7" touch screen display, 55 lbs. blast chilling/35 lbs. shock freezing capacity, indirect blowing fans, hermitic compressor, copper-aluminum evaporator, automatic defrosting cycles, R404A refrigerant, USB connection, stainless steel construction, 6.1 amps, 1.4kW, 208v/60/1-ph