RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox electric hold and cold multi-function cabinets.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox NEOG051 electric hold and cold multi-function cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox NEOG051 Neo Multi-Function Blast Chilling/Shock Freezing/Thawing/Retarding/Slow Cooking
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | NEOG051 |
| Manufacturer Part # | NEOG051 |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 39.6" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 30.7" |
| Weight | 222.7 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, NEOG051, Neo Multi-Function Blast Chilling/Shock Freezing/Thawing/Retarding/Slow Cooking, electric, (5) 1/1 GN capacity, side runners, heated core probe, 7" touch screen display, 40 lbs. blast chilling/26 lbs. shock freezing capacity, indirect blowing fans, hermitic compressor, copper-aluminum evaporator, automatic defrosting cycles, R404A refrigerant, USB connection, stainless steel construction, 5.5 amps, 1.1kW, 208v/60/1-ph