RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox gas combi ovens.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox NAGM171R gas combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox NAGM171R Naboo® Reloaded Combi Oven Gas Double-stacked
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | NAGM171R |
| Manufacturer Part # | NAGM171R |
| Control Type | Programmable Controls |
| Type | Double Stacked |
| Height | 75.79" |
| Width | 36.61" |
| Depth | 32.48" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX5 | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, NAGM171R, Naboo® Reloaded Combi Oven, gas, double-stacked, boiler/direct steam, (7) 12" x 20" full size hotel pan capacity (top oven) & (10) 12" x 20" full size hotel pan capacity (bottom oven), interactive programmable controls with LCD touch screens & recipe creation, multiple cooking modes including MultiLevel & JIT modes, safety thermostat, (6) speed auto-reversible fan, multi-point core temperature probe, Wi-Fi connection, USB port, de-scaling system, automatic cleaning system with built-in tank & detergent dispensing, built-in retractable hand shower, stainless steel construction, 136,421 BTU, 1.5kW, 120v/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation, IPX5, USPH approved
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
IPX5
This product is IPX5 rated, making it resistant to low-pressure water jets from all directions.