RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox electric combi ovens.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox COES026R electric combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox COES026R Compact By Sapiens Combi Oven Electric Direct Steam
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | COES026R |
| Manufacturer Part # | COES026R |
| Control Type | Manual Controls |
| Steam Type | Boilerless |
| Type | Countertop |
| Height | 34.7" |
| Width | 20.1" |
| Depth | 24.6" |
| Weight | 150.28 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| IPX4 | Yes |
| WRAS | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, COES026R, Compact by Sapiens Combi Oven, electric, direct steam, (6) 12" x 14" pan capacity, manual electronic controls with LED & LCD displays, pre-loaded with 95 cooking programs with the ability to store up to 99 additional programs, safety thermostat, four-point core temperature probe, (2) speed auto-reversible fan, USB port, de-scaling system, built-in retractable hand shower with tap, stainless steel construction, 5.25kW, 208v/60/3-ph, CE, cETLus, ETL-Sanitation, IPX4, EMC, DVGW, EAC, KGS, WRAS, LR, USPH approved
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
WRAS
Approved by the UK’s Water Regulations Advisory Scheme (WRAS), this item is safe for use with potable water and complies with water safety standards.
IPX4
With an IPX4 rating, this product is resistant to splashing water from any direction.