FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Lainox electric combi ovens.
- Authorized Lainox dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lainox CBEN061R electric combi ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lainox CBEN061R Compact By Naboo® Combi Oven Electric Boiler
| Manufacturer | Lainox |
|---|---|
| Model Number | CBEN061R |
| Manufacturer Part # | CBEN061R |
| Steam Type | Boiler |
| Control Type | Programmable Controls |
| Type | Countertop |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (3 - 6) 12" X 20" Pans |
| GN Capacity | (3 - 6) 1/1 Pans |
| Height | 27.8" |
| Width | 14.13" |
| Depth | 25.6" |
| Weight | 242.55 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| WRAS | Yes |
| IPX4 | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Lainox, CBEN061R, Compact by Naboo® Combi Oven, electric, boiler, (6) 12" x 20" pan capacity, interactive programmable controls with LCD touch screen & recipe creation, multiple cooking modes including MultiLevel & JIT modes, safety thermostat, (2) speed auto-reversible fan, multi-point core temperature probe, Wi-Fi connection, USB port, de-scaling system, LCS automatic cleaning system supplied with (2) cleaning cartridges & sample chemicals, stainless steel construction, 8.25kW, 208v/60/3-ph, CE, cETLus, ETL-Sanitation, IPX4, EMC, DVGW, EAC, KGS, WRAS, LR, USPH approved., Included standard equipment:, (1) DL002BC COMBICLEAN BOOSTED, 3 in 1 alkaline cleanser, (2) cartridges of 5 kg (each), (1) KNCI40 Hydraulic Connection Kit, includes: Composed of 2m inlet pipes and ø 1.58” [40 mm] drain pipes, (3) X1100 Grid, 12" x 20" (1/1 GN), stainless steel
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
WRAS
Approved by the UK’s Water Regulations Advisory Scheme (WRAS), this item is safe for use with potable water and complies with water safety standards.
IPX4
With an IPX4 rating, this product is resistant to splashing water from any direction.
