Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar drainboards.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-SD24 underbar drainboards
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-SD24 Stadium Series Underbar Drainboard With Cabinet Base & Locking Hinged Door
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-SD24 |
| Manufacturer Part # | KRS-SD24 |
| Width (side - side) OA | 19" - 24" |
| Depth (front - back) OA | 28" - 35" |
| Base Type | Enclosed Cabinet Base |
| Type | Free Standing |
| Height | 37" |
| Width | 24" |
| Depth | 29" |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-SD24, Stadium Series Underbar Drainboard with cabinet base & locking hinged door, 24"W x 24"D, embossed drainboard top, stainless steel construction, stainless steel legs with adjustable bullet feet, 5” deep backsplash return to allow for utilities to be run directly behind equipment, increase equipment overall depth by 5", (Midshelf optional, not standard)
