Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar glass rack storage units.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-GSB1 underbar glass rack storage units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-GSB1 Stadium Series Underbar Glass Rack Storage Unit Drainboard Top
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-GSB1 |
| Manufacturer Part # | KRS-GSB1 |
| Base | Open Cabinet With Rack Glides |
| Depth (front - back) OA | 30"D |
| Construction | Stainless Steel & Galvanized |
| Top | Drainboard |
| Splash | 6" Splash |
| Width (side - side) OA | 19" - 24"W |
| Height | 37" |
| Width | 24" |
| Depth | 29" |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-GSB1, Stadium Series Underbar Glass Rack Storage Unit, drainboard top, 24"W x 29"D, open front cabinet base with rack slides for (3) 20" x 20" glass racks, embossed top includes 1" drain, stainless steel construction, stainless steel legs with adjustable bullet feet, 5” deep backsplash return to allow for utilities to be run directly behind equipment, increase equipment overall depth by 5"
