FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar drainboards.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-GS48 underbar drainboards
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-GS48 Stadium Series Underbar Drainboard Free Standing 48"W X 29"D
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-GS48 |
| Manufacturer Part # | KRS-GS48 |
| Depth (front - back) OA | 28" - 35" |
| Type | Free Standing |
| Width (side - side) OA | 43" - 48" |
| Base Type | Open Base |
| Height | 37" |
| Width | 48" |
| Depth | 29" |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-GS48, Stadium Series Underbar Drainboard, free standing, 48"W x 29"D, embossed top with 1" drain, stainless steel construction, stainless steel legs with adjustable bullet feet, 5” deep backsplash return to allow for utilities to be run directly behind equipment, increase equipment overall depth by 5"
