FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar ice bin and cocktail units.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-36DP-10 underbar ice bin and cocktail units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-36DP-10 Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit Built-in 10-circuit Cold Plate
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-36DP-10 |
| Manufacturer Part # | KRS-36DP-10 |
| Width (side - side) OA | 31" - 36" |
| Splash | 6" |
| Cold Plate | (10) Circuit |
| Depth (front - back) OA | 28" - 31" |
| Bin Depth | 15" Deep Ice Bin |
| Construction | Stainless Steel & Galvanized |
| Height | 37" |
| Width | 36" |
| Depth | 29" |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-36DP-10, Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit, built-in 10-circuit cold plate, 36"W x 19"D, 146-lbs ice capacity, 15" deep stainless steel bin liner, 3/4" x 3-1/2” Soda Line cut out in backsplash, 1/2" drain, stainless steel construction, stainless steel legs with adjustable bullet feet, 5” deep backsplash return to allow for utilities to be run directly behind equipment, increase equipment overall depth by 5"
