FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar ice bin and cocktail units.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-36 underbar ice bin and cocktail units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-36 Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit 36"W X 19"D 110-lbs Ice Capacity
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-36 |
| Manufacturer Part # | KRS-36 |
| Bin Depth | 12" Deep Ice Bin |
| Splash | 6" |
| Construction | Stainless Steel & Galvanized |
| Cold Plate | Without |
| Depth (front - back) OA | 28" - 31" |
| Width (side - side) OA | 31" - 36" |
| Height | 37" |
| Width | 36" |
| Depth | 29" |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-36, Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit, 36"W x 19"D, 110-lbs ice capacity, 12" deep stainless steel bin liner, 1" drain, stainless steel construction, stainless steel legs with adjustable bullet feet, 5” deep backsplash return to allow for utilities to be run directly behind equipment, increase equipment overall depth by 5"
