Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar ice bin and cocktail units.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-24 underbar ice bin and cocktail units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-24 Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit 24"W X 19"D 74-lbs Ice Capacity
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-24 |
| Manufacturer Part # | KRS-24 |
| Splash | 6" |
| Bin Depth | 12" Deep Ice Bin |
| Width (side - side) OA | 19" - 24" |
| Cold Plate | Without |
| Depth (front - back) OA | 28" - 31" |
| Construction | Stainless Steel & Galvanized |
| Height | 37" |
| Width | 24" |
| Depth | 29" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-24, Stadium Series Underbar Ice Bin/Cocktail Unit, 24"W x 19"D, 74-lbs ice capacity, 12" deep stainless steel bin liner, 1" drain, stainless steel top, front & sides, galvanized steel back & bottom, stainless steel legs with adjustable thermoplastic bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
