Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar hand sink units.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KRS-12ST underbar hand sink units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KRS-12ST Stadium Series Underbar Hand Sink Unit Free Standing 12"W X 29"D X 36-1/2"H.O.A.
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KRS-12ST |
| Manufacturer Part # | KRS-12ST |
| Type | Free Standing |
| Overall Width (side - side) | 12" - 14" |
| Overall Depth (front - back) | 24" - 30" |
| Height | 37" |
| Width | 12" |
| Depth | 29" |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KRS-12ST, Stadium Series Underbar Hand Sink Unit, free standing, 12"W x 29"D x 36-1/2"H.O.A., 10"W x 12"D front-to-back x 7" deep sink bowl, deck mount Stadium Series faucet, built-in soap & towel dispenser, stainless steel construction, stainless steel legs with adjustable bullet feet, 5” deep backsplash return to allow for utilities to be run directly behind equipment, increase equipment overall depth by 5"
