RestaurantSupply.com is your trusted source for Koolmore reach-in refrigerators.
- Authorized Koolmore dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Koolmore RIR-1D-SS reach-in refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Koolmore RIR-1D-SS Reach-In Refrigerator 29"W X 32.3"D X 82.5"H Stainless Steel
| Manufacturer | Koolmore |
|---|---|
| Model Number | RIR-1D-SS |
| Manufacturer Part # | RIR-1D-SS |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Door Style | Full Hinged |
| Size | 1 Section |
| Door Type | Solid |
| Interior Finish | All White Interior |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 82.5" |
| Width | 29" |
| Depth | 32.3" |
| Weight | 337 lbs |
| UPC | 810019868696 |
About this item
Product Details
Product Details
Koolmore, RIR-1D-SS, Reach-In Refrigerator, 29"W x 32.3"D x 82.5"H, stainless steel, single door, 23 cu. ft. capacity, 3 adjustable epoxy-coated shelves (88 lbs. each), external digital temperature display, bottom-mounted compressor, polyurethane insulation, self-closing door, auto defrost, (4) casters (2 locking), R290 refrigerant, NSF ANSI 7 compliant, ETL listed

